english Stanislav Barek

KONTAKT

Stanislav Barek
Tel.: +420 311 678 916
Mobil: +420 606 671 883
   !!! NOVÄš ÄŚĂŤSLO !!!
e-mail: standa.barek@volny.cz

11.12.2006

Tommy Emmanuel
Tommy Emmanuel v Praze
Celý rok jsem se tešil na pátek 17. listopadu 2006, kdy mel do Prahy prijet Tommy Emmanuel. Netrpelive jsem cekal na letadlo z Norska, kterým mel v 11.30 hod. priletet. Priletel!!! Teprve když stisknu umelci ruku, uverím, že se koncert uskutecní. Tommy byl jako vždy usmevavý, srdecný, ovešený tremi kytarami, efektem Alexie Midiverb II a nekolika dalšími drobnostmi. Ihned po príletu jsme jeli do hotelu Art, kde už nás ocekával Marek Eben a štáb poradu NA PLOVÁRNĚ. Predem jsme se s Markem domluvili, že pri ceste z letište budu Tommyho ukecávat, aby pri natácení také neco zahrál. Nedalo to ani moc práce. Tommy je s kytarou srostlý a kdykoli jsem ho v minulosti potkal, mel kytaru na rameni a kamkoliv si sedl, okamžite zacal hrát. Podobne probehl celý rozhovor s Markem. Tommy hrál a obcas do toho odpovedel na nejakou otázku. Celý štáb jenom žasl nad tím, co se pred kamerou odehrává.
Když hrál Tommy pred dvema lety v Praze, prišlo na nej do Atria 85 lidí. A z toho byla polovina cizincu. Slíbil jsem mu, že pri príští návšteve bude mít v sále minimálne 500 posluchacu. Pri príjezdu jsem mu oznámil, že na jeho vecerní koncert bylo prodáno asi 500 vstupenek. Mel velkou radost a rekl, že predvede to nejlepší, co umí. Poprosil jsem ho, aby nezapomnel na své výtecné bubenické sólo.
Palác Akropolis byl vyprodaný. Vecer jsme zahájili s Adibem a po nás zahrál ješte Peter Binder s Norbi Kovácsem. Mimochodem zahráli výborne. Norbi pred vystoupením pozdravil v maďarštine cca 25 maďarských posluchacu a zahrál jim s Peterem skvelou maďarskou písnicku.
Po krátké technické pauze prišel bourlivák Tommy. Zhruba hodinu a pul bavil posluchace vtípky, ale hlavne nádhernou a neuveritelne interpretovanou hudbou. U pomalých skladeb mi naskakovala husí kuže a pri rock’n’rollu jsem mel chuť tancit. Zhruba uprostred si zazpívala Tommyho prítelkyne Lizzy. Milovníci country si prišli na své. Lizzy je dobrá zpevacka a s Tommym tvorí skvelý pár. Vekový rozdíl (25 let) nehraje roli.
Bubenické sólo na kytaru bylo bezkonkurencní. Tommy dodržel, co slíbil. Predvedl dokonce dve bubenická sóla - na zacátku i na konci skladby Mombasa. Hraje vetšinou jenom jedno.
No a na konci se splnil Norbimu sen, zahrát si s Tommym. Už na zacátku me prosil, jestli bych mu to nevyjednal. Doporucill jsem mu, ať se pokusí domluvit sám. Tommy nejprve vypadal neduverive, ale když si s Norbim zahrál, prohlásil do rozhovoru pro jeden maďarský hudební casopis, že je to "great guitarist". V záverecném "Guitar Boogie", kdy Tommy vyzval Norbiho ke spolupráci prímo z pódia, už se dostali všichni do varu. Proste, kdo tam nebyl, pripravil se o velký zážitek. Norbi byl spokojený a Tommy ríkal, že dlouho nezažil takový koncert. Z radosti pak zaplatil útratu za polovinu hospody. Videl jsem už 6 jeho koncertu, ale tento byl naprosto ojedinelý. Marek Eben po koncerte v šatne prohlásil, že na koncert prišlo nekolik desítek kytaristu a domu odchází stejný pocet sebevrahu.
Jediný negativní zážitek z koncertu mel zvukar Láďa Wildt, který se tešil, jak koncert bude zvucit. Ale management nám na poslední chvíli oznámil, že si Tommy priveze vlastního zvukare. Nicméne Láďu potešil zájem o jeho aparát, protože zvukar Neil prohlásil, že je to nejlepší aparát, se kterým dosud pracoval.
Druhý den pozval Tommy me a mou manželku na veceri. Zažili jsme s ním a s Lizzy ješte jeden hezký vecer. Když jsem ho v nedeli ráno odvážel na letište, padli jsme si kolem krku a oba jsme byli uprímne dojati. Podal mi igelitovou tašku a rekl, že v ní mám dárek na rozloucenou. Když jsem do té nevzhledné tašky pohlédl, bylo tam 19 sad strun. Hezký dárek. Dík Tommy!
 
zpet na aktuality